Odciągi do trocin to istotny element wyposażenia każdego zakładu drzewnego i stolarskiego. Jego zadaniem jest przede wszystkim skuteczne odprowadzanie wiórów, trocin i pyłów z maszyn. Wszystko to ma na celu przede wszystkim wydłużenie żywotności i skuteczności działania poszczególnych sprzętów stolarskich. Za sprawą odciągów pyły nie osadzają się w środku maszyn, lecz gromadzone są w pojemnikach lub workach. Ma to bezpośredni wpływ również na podniesienie jakości pracy i jej wydajności. Wyróżniamy kilka rodzajów odciągów do trocin, a różnie między nimi ujawniają się przede wszystkim w wydajności, mocy silnika czy pojemności zbiorników na odpady. Wyróżniamy przede wszystkim odciągi stacjonarne i stanowiskowe, czyli workowe. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, do jakich zastosowań przeznaczone są poszczególne rozwiązania.
Odciągi stacjonarne znajdują zastosowanie przede wszystkim przy usuwaniu odpadów drzewnych, takich jak wióra, trociny, pyły. Ze względu na swoją konstrukcję i stacjonarny charakter zajmują nieco większą powierzchnię w zakładzie w przeciwieństwie do mniejszych odciągów workowych. Wyposażone są w wentylator, którego moc dobiera się adekwatnie do ilości i odległości maszyn. Za sprawą wydajnej turbiny zanieczyszczenia odsysane są z maszyn i kierowane do specjalnych zbiorników lub przeznaczonych do tego celu pomieszczeń.
W naszej ofercie zapewniamy stacjonarne odciągi do trocin w różnych wariantach. Cechują się mocą silnika od 2,2 do 22 kW i średnicą zewnętrzną wirnika od 300 do 600 mm. Wyposażone są w 6 łopatek oraz króćcami o średnicy od 160 do 350 mm. W zależności od wybranego wariantu różna jest ich wielkość.
Są zdecydowanie bardziej kompaktowe i mobilne niż odciągi stacjonarne. Wyposażone są w worki — dwa, trzy lub cztery. W ofercie naszej firmy dostępne są odciągi czteroworkowe do trocin. Tego typu urządzenia również przeznaczone są do usuwania odpadów drzewnych, a więc wiórów, trocin i pyłów. Wyposażone są w koła jezdne, które ułatwiają przemieszczanie na poszczególne stanowiska pracy. Zanieczyszczenia zebrane przez wentylator trafiają do worków.